Vettel – visst. Men namnet är Schumacher.
avSebastian Vettel tog sin första seger på två månader, sin sjunde i år och han tog sin första seger i Belgien. Det betyder att han är tillbaka och jag har svårt att tro att världsmästaren heter något annat än Sebastian Vettel i år.
Annars har jag bara en enda tanke just nu, depåstopp, depåstopp, depåstopp och depåstopp. Så här direkt efter målgång som känns det som om vi upplevt bra racing i Belgien – men också VM i depåstopp. Däcken slets något makalöst på banan och det var bra racing, men det var lite för mycket rörelse i depån för min smak.
•••
Jenson Button körde upp sig tio placeringar och var trea i mål.
•••
Lewis Hamiltons krasch i Les Combes såg riktigt läskig ut, men han mår bra. Skönt.
Sedan är det frågan om vem som bär skulden till sammanstötningen, han eller Kamui Kobayashi. Det känns som om Hamilton får ta en sväng till tävlingsledningen i dag igen.
•••
Jag förstår om Mark Webber har mardrömmar om starten. Han hade chans att vinna i dag men den segern försvann i och med den usla starten. Nu fick han nöja sig med plats två och ett nytt kontrakt hos Red Bull för 2012.
•••
Nu får ni tycka att jag är tyskvänlig och vad fasen som helst, men jag är imponerad av Michael Schumachers prestation. Han startade sist, han körde upp sig 19 placeringar och det är riktigt bra gjort. Det är dessutom snyggt att göra det till 20-årjubileumet.
•••
Räknade jag rätt? Tog Michael Schumacher nio platser i starten?
Snyggt var det i alla fall.
Både han och Rosberg gjorde ett riktgit bra lopp.
•••
Bruno Senna inledde sin racekarriär hos Lotus-Renault med att köra bort Jamie Alguersuari från tävlingen redan strax efter starten. Sedan hade han ett tungt lopp, långt i från poängen. Han kunde inte alls följa upp det imponerande kvalet från igår och slutade som 13:e man.
•••
Nu är det dags för presskonferens, texter och tidningsjobb.
••
Inget regn på Spa. Fantastiskt!