Startsida / Inlägg

Vettel större än störst?

av Anna Andersson

Kan Sebastian Vettel slå Michael Schumachers rekord?
Ja säger Jean Todt. Vettel kan vinna fler än sju VM-titlar.
Han är den bäste föraren i startfältet, säger Gerhard Berger.
Vad säger du?
Är vi på väg in i en era som ska domineras lika mycket av Vettel som inledningen av 2000-talet dominerades av Schumacher?
Det kommer nya regeländringar till årets säsong, men de flesta experter är övertygade om att Red Bull kommer att fortsätta att köra för segrar, även om Ferrari och McLaren har minskat avståndet. Vad tror ni? Är vi i början av Vettels era? Kan han bli lika stor som Schumacher?
•••
Williams har ännu inte bestämt vem som ska köra stallets andra bil. Rubens Barrichello säger att han fortfarande väntar på besked.
•••
Vitantonio Liuzzi som så länge var säker på att han hade ett kontrakt med HRT för 2012 är inte längre lika säker. Han erkänner att det finna en viss osäkerhet när det gäller framtiden.