Startsida / Inlägg

Ferrari – en flopp?

av Anna Andersson

Samtidigt som det är Mercedes och Red Bull i toppen av den andra testdagen så återfinns McLaren och Ferrari betydligt längre bak i fältet.
Ferrari som själva säger att de har varit väldigt djärva i sin design i år var 1,3 sekunder efter Mark Webber, Red Bull, som var snabbast av de nya bilarna. Även om det är väldigt svårt att dra några slutsatser eftersom det kan skilja mycket på hur mycket bränsle som är ombord, på däcken och på vilket program som de olika teamen genomför så är det många som höjer på ögonbrynen och funderar över varför Ferrari inte presterar bättre än så.
Bland annat säger den förre detta F1-designern Gary Andersson följande till BBC:
– Det verkar som om Ferrari har svårt att köra ett riktigt snabbt varv. Okej, de måste följa sitt program, men normalt sett så är det svårt att hålla tillbaka en riktigt snabb bil och om du verkligen vill samla data som du kan använda sig av så behöver du verkligen utmana bilen.
Felipe Massa  började attackera först i slutet av passet och är själv inte speciellt oroad.
– Jag tror att F2012 kan passa mig bättre än fjolårets bil, den understyr inte så mycket. Jag tror att den har potential, men det krävs mycket jobb.
Samtidigt hälsar Ferrari via twitter:
– Ett stoppur betyder ingenting. Vi måste samla så mycket data som möjligt för att lära känna bilen på banan, med andra ord blir det inga spektakulära varvtider från oss.
Nu får vi se vad Fernando Alonso kan mäkta med. Han ska köra de två avslutande dagarna.
•••
McLaren har också de varit en del av mittfältet i Jerez, Jenson Button körde 85 varv utan problem, men kom aldrig under 1.20,688.
– Det är positivt att Jenson kunnat köra 600 km utan problem de senaste två dagarna och det ger oss ett bra utgångsläge för resten av veckan, säger teammanager David Redding
•••
Sam Michael  har synt i McLarenkläder för första gången.
•••
Kimi Räikkönen var snabbast med sin Lotus under den första dagen, under den andra körde han av och skadade underredet när han gjorde en utflykt i gruset.
– Det var betydligt svårare än i går eftersom det blåste ordentligt i vissa kurvor, säger han.