Startsida / Inlägg

Schumacher i topp – gömmer Mercedes årets bästa bil?

av Anna Andersson

Först måste jag bara säga att ni är fantastiska. I går var F1-bloggen en av de abdolut mest lästa på Sportbladet. Det märks att ni gillar testerna och att det händer något.

Så fortsätt klicka – så lovar jag att fortsätta bevakningen.

•••

En snabb rapport från testerna udner tisdagen visar att det är Michael Schumacher som är snabbast under förmiddagen. På de hårda däcken körde han på 1.18,56, vilket är klart snabbare än vad Kimi Räikkönen gjorde i går.
Men kom i håg, Schumacher kör fortfarande fjolårets bil.
Mark Webber, Red Bull är tvåa, 1.19,184 och Daniel Ricciardo, Toro Rosso, 1,19,605 trea. Kimi Räikkönen har ännu inte varit under 1,20 och Felipe Massa är sjua, en placering bakom Räikkönen.
•••
I dag snackas det om att Mercedes bil egentligen är klar, men att Ross Brawn har en ny superlösning och inte vill visa upp den för tidigt och på så sätt ge konkurrenterna en chans att hitta deras lösning. Vi  minns hur han lurade omvärlden med Brawn GP 2009….
En annan snackis i Jerez är det faktum att sedan fjolårets lösning med
avgasrören, som gav extra luft till diffusorn, nu har förbjudits så måste man kunna se avgasröret på bilen. Men snackas nu om att det inte går, varken hos McLaren eller Ferrari och enligt Auto, Motor und Sport så finns det en risk att de är dags för en ny fajt.
– Vi har haft en tät kontakt med FIA och vi anser att vi håller oss på rätt sida reglerna, säger Ferraris chefsdesigner Nikolas Tombazis.
Antagligen kommer det att diskuteras vidare.
Ville bara ge er en inblick i hur snacket går….
•••
Enligt Jenson Button körde Kimi Räikkönen med en i stort sett tom bil i går och britten menar att det var därför som Kimi var snabbast.
Samtidigt så hyllar han Räikkönen:
– Han har absolut en bil som kan konkurrera, oavsett om de körde med mycket eller lite bränsle. Han var fortfarande snabb.