Är Massa Alonsos privata testförare?
avÄr anledningen till att Felipe Massa har gått så dåligt att Ferrari använder sig av honom som en testförare under loppet?
Det hävdar i alla fall F1-journalisten Livio Oricchio i sin blogg hos O Estado de S.Paulo. Han menar att Massa används som en privattestförare för att hitta rätt delar åt Fernando Alonso.
– Vid vissa tillfällen var det så lite downforce på bilen och det förklarar verkligen de svårigheter han ha har, hävdar reportern.
Hur ser ni på saken?
•••
Williams och Adam Parr går skilda vägar. Det gör att Williams nu är redo för Concorde Agreement.
•••
Adrian Sutil hoppas på att få chansen hos Sauber – om nu Sergio Perez går vidare till Ferrari. Tysken menar att möjligheterna finns….
•••
Var det så att Sebastian Vettel ignorerade en teamorder i Sepang? Stallet ville att han skulle parkera för att kunna byta en växellåda och slippa slyttas tillbaka på stratgriden om man gör ett sådant byte. Vettel hade fel på radion, hörde bara vissa delar av trafiken men struntade också i de skyltar som teamet hängde ut vid målrakan och körde in i mål.
– Jag ville se målflagga, jag tycker att det hör till, förklarade han sitt agerande.
Nu är det dags för möten med Red Bulls höga tjurar….