Schumi – världsmästare i otur
avDet har ryktats riktigt mycket om Sebastian Vettel och Ferrari. Även om både han och Red Bull dementerar ryktena så kommer de tillbaka.
Beror det på att han för något år sedan sa att alla förare vill köra för Ferrari en gång, eller beror det på att det verkligen ligger någonting i det?
•••
Michael Schumacher har ju haft ett par tunga race, med tekniska problem och andra problem på banan, men nu får han stöd.
Av en annan mästare. Jenson Button ger tysken allt sitt stöd och säger till Autosport:
– Michael har fått mycket kritik de senaste åren. Jag tror att vi alla har glömt vad han har uppnått under sin karriär. Ibland tar det en liten stund innan man verkligen trivs i teamet och med bilen
Schumachers kontrakt går ut efter säsongen, men det verkar som om både han och Mercedes vill avvakta lite till innan man diskuterar framtiden. Schumachers kval i Monaco var den bästa signalen han fått på länge och troligen hade hans lopp sett annorlunda ut om han startat längst fram och inte från plats sex som han fick göra sedan han fått ett straff tävlingen innan.
Tidningen Bild är ju vad den är, men de hade en rätt kul rubrik i veckan:
”Schumi mästare i otur”
Sedan följdes det upp med en annan artikel med ännu en kul rubbe::
”Vem är det som inte kam skruva ordentligt på Schumis Mercedes?”
Enligt tidningen har hans brutna lopp kostat honom 50 VM-poäng i år, fyra brutna lopp på sex försök.
Det är rätt mycket.
Vad är er åsikt?
•••
Nästa vecka har Ferrari en auktion på nätet, målet är att få in så mycket pengar som möjligt till de som drabbats av jordbävningarna i Italien. I samband med den senaste jordbävningen så stängde Ferrari sin fabrik och skickade hems ina medarbetare.
•••
Downforce – det är där Ferrari behöver lägga kraften den närmsta tiden. Det anser Stefano Domenicali.
•••
Trevlig helg, vi hörs igen på måndag och då laddar vi inför Kanadas GP, en tävling som jag personligen tycker mycket om – inte bara för att det äntligen är ett kvällsrace;-)