Startsida / Inlägg

Caterham är inte till salu

av Anna Andersson

Enligt Derek Warwick var det en självklarhet att fria Nico Rosberg efter kvalet till Monacos GP. Warwick som var förarsteward säger att:
– Jag vet att det finns folk som har olika teorier om att det var fusk, men det finns inom GP-racingen ingen förare som är mer ärlig än Nico.
I intervjun med Sportsmail säger han vidare:
– Han säger att han gjorde ett fel, körde för snabbt, bromsade försent och låste bakhjulen.
– Det är klart att jag tvivlade, jag har varit med länge och har sett hur det är många som har försökt att dra mig bakom flötet.
Därför säger britten att man gick igenom fallet extremt noga:
– Det är en stor grej när man straffar en förare så att han måste starta längst bak. Det gör att det är dubbelt så viktigt att man har rätt. Det kan påverka loppet och även VM.
– Vi hade datan från Mercedes, sedan jämförde vi den med Lewis Hamiltons data, vi hade FIAs data, vi hade bilder från onboarkameran och bilderna från banan. Vi hade datan från gaspedalen, från bromsen, med andra ord allt som vi behövde för att förhoppningsvis fatta rätt beslut.
Enligt motorsporttotal bromsade Rosberg tio meter senare än sin teamkollega Hamilton och enligt Warwick stämmer datan överens med det som Rosberg berättade – att han gjorde en miss för att han var pressade och satsade för hårt.
•••
Rosberg erkänner att de var en tuff helg.
– Det var en av de svåraste helgerna som jag har varit med om, säger han till motorsporttotal.
– Efter pausen så kommer vi, precis som vi alltid gör, att prata igenom vad som hände under förra helgen. Samarbetet inom stallet och stämningen är mycket viktig för mig.
•••
Nej, Caterham är inte ute till försäljning:
Detta kommer från stallet:
Caterham Group Clarification

UK, 27th May 2014

Despite press rumours to the contrary, Caterham Group is not for sale.

The reports circulating this weekend are factually incorrect.

It is, however, true that the Group is actively searching for additional investment as it seeks to fulfil ambitious plans to develop.

The shareholders of the Group, co-Chairmen Tony Fernandes and Datuk Kamarudin Meranun, remain wholly committed to the Caterham brand.

Fernandes confirmed: “Caterham Group is not for sale. We love what we build and we are always looking for further investment. This is no different to how we started AirAsia. Yes, we are constantly challenging ourselves and making decisions on everything from the structure to projects within the Group. That is normal business. That does not mean we are selling.”