Startsida / Inlägg

Nya kvalet – rent skräp

av Anna Andersson

En ny säsong och ett nytt kval.
Det var 55 actionfyllda minuter och jag gillar de på något sätt – ända fram till Q3. Där var det en gäspning.
När ingen förare kör de sista fyra minuterna är det helt enkelt inte bra, det känns som om man måste fundera ett varv till, antingen behålla fjolårets Q3, hitta en version på det eller ändra däcksituationen för det kan inte vara någon ( och absolut inte herr Ecclestone) om anser att det är ett bra kval när det inte händer någonting de sista fyra minuterna.
Kvalet var däremot underhållande under de första 55 minuterna, även om det var väldigt osorterat och många misstag. Flera team gjorde strategiska missar eftersom de inte riktigt hade koll på tajmingen när förarna skulle köra ut för att göra sina snabba varv, det var mycket trafik på banan när alla skulle göra samma sak på en gång och alla hade inte riktigt koll på hur illa de egentligen låg till.

F1 är normalt sett väldigt sorterat och jag är övertygad om att varken fansen eller teamen gillar det nya formatet – även om det var händelserikt för alla som satt på banan eller framför TV:n.
– Det är rent skräp, säger Mercedes Toto Wolff.
– Jag är den första som säger att vi inte ska nedvärdera sporten, men min åsikt är att denna lösning inte är bra.
Bernie Ecclestone tycker ungefär likadant:
– Det var skit. Men det är det vi har till dess att vi kan ändra det igen, säger han.
Sebastian Vettel var däremot inte överraskad:
– Vi sa ju allihop att precis detta skulle hända. Nu hände det. Vi fick besked om att vi skulle avvakta och titta på der. Nu har vi tittat på det och det var inte direkt spännande.
Fernando Alonso sa så här:
– Bilen var fantastisk och vi är bättre än förra året, kvalet var lite enklare för toppteamen eftersom de inte behöver använda så många set däck redan i Q1, men det är upp till oss att komma upp på samma nivå så jag är nöjd.

Vad tycker du om kvalet?
•••
Två Mercedes i topp, Hamilton före Rosberg. Hamilton som var totalt ofokuserad under slutet av förra säsongen var snabbast igen och ska han dra igång ännu en segerserie?
Tja.
Vi får se vad den nya radioregeln betyder. Själv var han lite orolig:
– Vi har mycket jobb kvar att göra. Nu när det finns regler kring radiotrafiken har vi mycket jobb att göra i kväll. Vi förare måste plugga mycket mer för att ha koll på vad som kan hända om strategin ändras under loppet. Får vi andra däck än vad vi bestämt måste vi veta vilken strategi vi slår om på.
Det har han rätt i. Det kommer att bli en stor förändring för förarna i år när förarcoachingen är förbjuden. De måste måste veta betydligt mycket mer om strategier och kunna se vilka förändringar som skett. Om det kommer på ett annat set däck i ett depåstopp måste de veta vilken strategi man ändrat till exempelvis.
jag tror att det var Kevin Magnussen som sa:
– Kan de inte låta oss koncentrera oss på att köra så snabbt som möjligt och inte behöva vara matematiker bakom ratten också.
Jag tycker inte att han har fel. På vilket sätt förbättrar det showen när förarna, förutom att hålla koll på trafiken, motorn, bilen, bränslet och körningen också ska räkna ut strategin när de kör i över 250 knyck?
•••
Vill du läsa mer om kvalet gör du det här:

Resultat kvalet till Australiens GP
1 Lewis Hamilton Mercedes 1m23.837s –
2 Nico Rosberg Mercedes 1m24.197s 0.360s
3 Sebastian Vettel Ferrari 1m24.675s 0.838s
4 Kimi Räikkonen Ferrari 1m25.033s 1.196s
5 Max Verstappen Toro Rosso/Ferrari 1m25.434s 1.597s
6 Felipe Massa Williams/Mercedes 1m25.458s 1.621s
7 Carlos Sainz Toro Rosso/Ferrari 1m25.582s 1.745s
8 Daniel Ricciardo Red Bull/TAG Heuer 1m25.589s 1.752s
9 Sergio Perez Force India/Mercedes 1m25.753s –
10 Nico Hülkenberg Force India/Mercedes 1m25.865s –
11 Valtteri Bottas Williams/Mercedes 1m25.961s –
12 Fernando Alonso McLaren/Honda 1m26.125s –
13 Jenson Button McLaren/Honda 1m26.304s –
14 Jolyon Palmer Renault 1m27.601s –
15 Kevin Magnussen Renault 1m27.742s –
16 Marcus Ericsson Sauber/Ferrari 1m27.435s –
17 Felipe Nasr Sauber/Ferrari 1m27.958s –
18 Daniil Kvyat Red Bull/TAG Heuer 1m28.006s –
19 Romain Grosjean Haas/Ferrari 1m28.322s –
20 Esteban Gutierrez Haas/Ferrari 1m29.606s –
21 Pascal Wehrlein Manor/Mercedes 1m29.642s –
22 Rio Haryanto Manor/Mercedes 1m29.627s –

•••
Red Bull fick stryk av båda bilarna från Toro Rosso. Det var vad Christian Horner hade fruktat inför säsongen och så blev det också.
•••
JFG8927(1)Marcus Ericsson inledde säsongen med att slå sin teamkollega Felipe Nasr med en halv sekund i kvalet och han hade också chansen att gå vidare till Q2, men han fick se sig besegrad av både jolyon Palmer och Kevin Magnussen Renault, som tog sig vidare på sina sista varv. Ericsson hade också chansen att sätta ett sista kval, men gjorde en miss.
Sedan är frågan om vad han hade lyckats med i Q2 eftersom han hade använt alla tre set däck supersoft i Q1 för att ta sig vidare och frågan är om det spelar någon roll ifall man startar på plats 15 eller 16?
Här är killarna som försvann i Q1:
Felipe Nasr (Sauber), Daniil Kwjat (Red Bull), Romain Grosjean (Haas), Esteban Gutierrez (Haas), Rio Haryanto (Manor) och Pascal Wehrlein (Manor).
•••
I dagens papperstidning finns en lång intervju med Marcus Ericsson inför säsongen. Den har du här. I morgon kommer en med en annan stjärna som berättar att han hämtar styrkan i Finland.
•••
Rio Haryato kvalade ut jättetalangen Pascal Wehrlein i sitt första F1-kval. Det är bra gjort, men han har ett straff med sig och måste ändå starta på sista plats.
Intressant var att Manors förare bara använde ett set däck var.
•••
Racestart kl 06.00 i morgon. Ställ klockan.
Snanna nyheter? De hittar du på vår Facebooksida, Sportbladet Motor. Där finns det också information från motoGP, som att Valentino Rossi förlängt sitt kontrakt.