Bocka av sevärdheterna till budgetpris
av
Ett effektivt sätt att se de största sevärdheterna i en stad är ju att åka sightseeingbuss. Sådana finns det såklart massor av här i Berlin – men minst lika bra, och mycket billigare, är en runda med den helt vanliga buss 100.
Den går förbi de nästan alla de historiskt viktiga platserna och husen – tv-tornet, riksdagshuset, Berliner Dom, Museum Insel, Brandenburger Tor, Siegersäule, Schloss Bellevue, Zoologischer Garten och många fler.
Eftersom bussbiljetten gäller i två timmar (så länge du åker i samma riktning) går det hur bra som helst att hoppa av och på bäst du vill under den tiden. Kostnad? Futtiga 2,60 euro.







Kontrasterna, den närvarande historien och den sköna atmosfären – frilansjournalisten Johanna Paues föll handlöst för Berlin redan under det första besöket för sju år sedan. Två år senare flyttade hon dit.