Världsklass, World Class
avFick fatt på fitness-Wagner till slut och vi gick som planerat till gymmet och nu jävlar ska ni få höra.
Det visade sig att World Class Reykjavik är Europas största gym – det var verkligen helt otroligt stort, minst hundra olika löpband på en yta stor som Camp Nou. Där fanns till och med maskiner som fitness-Wagner inte kände igen (det är sant!) och vikter han knappt klarade att lyfta (jag lovar!).
Efter träningen gick vi på gymmets spa och provade sex olika sorters bastu – bland annat en lavendellångbastu – samt en oljedusch och ett saltbad.
Efteråt berömde vi våra mjuka hudar och konstaterade att båda ser minst tio år yngre ut. ”Våra damer där hemma lär bli glada när vi kommer på torsdag”, sa vi och log.
En riktig höjdare och jag är nästan beredd att ta tillbaka allt ont jag skrev om det här jävla landet i går, men bara nästan. World Class Reykjavik höll hur som helst världsklass.
Det enda som grämer mig är att jag inte hann åka den stora utomhusvattenruschbanan.