Startsida / Inlägg

Angående Blåvitts tränartrio

av Robbie Lauler

Det har varit en hel del mejl och snack om detta på diverse bloggar och forum, men när till och med Lasse Anrell börjar undra hur jag resonerar så är det väl dags för ett klargörande.

Det handlar om artikeln från i måndags om Blåvitts tränartrio. När Sportbladet släpppte bomben presenterade vi namnen Stefan Rehn, Jonas Olsson och Stefan Landberg. Det blev i stället en tränartrio bestående av Stefan Rehn, Jonas Olsson och – Teddy Olausson. Landberg fick beskedet att han var kickad väldigt sent (fredagen) och Olausson erbjudandet ännu senare (söndagen?).

Nej, jag tycker inte det var hela världen att vi hade fel på tredjetränaren. Om jag varit supporter och sugen på nyheter om mitt lag, hade jag varit fullt nöjd med att få läsa vem/vilka som blir huvudtränare.

Felet jag gjorde i artikeln var att jag tydligare skulle beskrivit att vi var säkra på Rehn och Olsson, men osäkra på Landberg. Då hade ingen känt sig lurad. Det får bli en läxa.

Så varför blev det fel? Jag hade följande uppgifter ”säkrade”:

* Rehn och Olsson var klara sedan länge.
* Det skulle vara en trio.
* De skulle presenteras på en presskonferens under tisdagen.

Eftersom Landberg inte sagt något om sin framtid och var uppskattad inom föreningen tog jag för givet att han var den tredje mannen. Tyvärr gick inte Landberg att nå under söndagkvällen, först på tisdag förmiddag fick jag tag på honom.

Han riktade då skarp kritik mot Blåvitts klubbledning och avslöjade att han inte skulle vara kvar i föreningen. Han visste inte själv vem eller vilka som skulle ta över Blåvitt.

Jag hade under måndagsnatten fått tips om Teddy Olausson och efter att ha pratat med Landberg ringde jag upp Olausson som inte ville säga något men sa: ”Jag har lovat Håkan Mild att inte säga något”. Därmed var saken klar och vi gick ut med uppgifterna på nätet vid 11.30. Klockan 14.00 hade Blåvitt presskonferensen.

Så kan det gå till i mitt yrke.