Startsida / Inlägg

Henke engagerar

av Robbie Lauler

Henke Larsson engagerar. Det finns till och med sådana som håller med mig, DN-Croneman och Wennman (dagens tidning). Så här mejlar till exempel Johan:

Hej Robert!
Får du verkligen kritik för inlägget om Henke Larsson? Ofattbart. Jag kan inte förstå att det kan vara sååå fruktansvärt jobbigt att behöva svara på frågor som rör ens jobb.
Tänk om jag skulle ha samma attityd i mitt jobb. Skulle inte bli många bilar sålda då inte!
Jag skulle inte i min vildaste fantasi använda deras höga lön som ett argument för att de ska svara på frågor. Spelarna är ju den viktigaste ingrediensen i den sport jag älskar så jag unnar dem alla pengar i världen. Men just det faktum att de HAR lön – ett resultat av att det finns fans och en massiv medial bevakning – måste ju innebära att vi har rätt att ställa frågor?! Både ”bra” och ”dåliga” sådana.
Jag skulle aldrig våga anställa Henrik Larsson som bilsäljare.
Tack för en bra blogg !
Johan

Och så här skriver en annan läsare:

Tja!
Henrik Larsson är till och med dryg mot reportrar på Fan-TV. Vad jag vet så jobbar de killarna och tjejerna ideellt.
MVH
Klabbarparn

En sista reaktion:

Hej Robert.
Jag tycker att Henke har gjort en bra grej massmedialt, reklamfilmerna för Länsförsäkringar. Annars har han länge haft en dryg inställning till det mesta (i alla fall utåt sett).
Kommer till exempel ihåg att han inte gladdes åt målet mot Island på Råsunda, antagligen för att han blivit kritiserad för sin måltorka. Kan han inte ta kritik borde han inte vara med i rampljuset.
Jag tycker att han borde föra över den kärlek som han känner för fotbollen till sina fans och visa lite öppenhet. Det är så evinnerligt trist när han låter som en gnisslande dörr och inte bjuder på ett enda litet uns av sig själv.
MVH
Jonas