Lutar åt storstryk
avÄr på väg ut till landslagets sista träningspass i Quito. I kväll flyger de till Cuenca (2500 m.ö.h) för första matchen mot Ecuador på torsdag. Det lutar åt storstryk, kan man ju lugnt konstatera.
Förhoppningsvis går det efter träningen att få en överblick över hur startelvan kommer se ut, har ingen direkt uppfattning nu. Min gissning är att den kommer likna den mot Venezuela, men med många byten redan i paus. Men det är bara en gissning. Återkommer med ett förslag om några timmar.
Mår lite bättre i dag efter att ha fått sova ordentligt. Med Kåmark var det värre, han klarade sig från brännskador, men åkte på magsjuka i stället.
(Före detta) TT-Johansson har skrivit en intressant artikel om Kentaro Groups inblandning i svensk fotboll.
Alltid kul att läsa om den här märkliga historien. Dags för Lur och Rune ”jag-har-jobbat-med-den-här-storyn-i-tio-dagar” Smith-Hyypiä att skingra frågetecknen?