Startsida / Inlägg

Många åsikter just nu…

av Robbie Lauler

…här kommer ett par till:

Hej Robert.
Är en trogen blogg- och SB-läsare och tycker faktiskt att dagens löp var bland det roligaste som hänt i år… Lite kul är det väl?
Nåja, jag tittar ofta på engelsk, italiensk och spansk fotboll när jobbet tillåter och visst fan känner man ett extra sug eller nervositet när en svensk spelar i ett av topplagen.
Men nu har jag faktiskt tröttnat på Zlatan, tycker att media och även TV ska minska sin bevakning av honom. Om han inte vill vara ”svensk” så behöver ju vi inte haussa honom så jävla mycket. Vi kan ju lika gärna skriva om David Villa, Drogba eller Henry i sådana fall.
Jag förstår att Zlatan säljer tidningar och drar till sig tittare men jag tror nog många känner som jag just nu, att vi skiter faktiskt om det går bra för honom. Han bryr sig ju tydligen inte om sitt land och inte heller om sina fans, speciellt inte de yngre som har honom som idol. Till och med Ronaldinho har ju bjudit på mer för sina svenska fans än vad Zlatan gjort.
Att Henke har en lika rolig personlighet som Jarl Alfredius kan jag ta, även om jag tycker att han borde bjuda på sig själv nån gång.
Hur känner ni som reportrar? Måste vara surt att försöka skriva om ett landslag som är lika mediacharmiga som gamla sovjets hockeydominanter.
MVH
Mattias