Startsida / Inlägg

Händelserik dag igen

av Robbie Lauler

Först landslagsträning som höll tveksam kvalitet. Inläggsövningen på slutet var en katastrof. Här tränade alltså Sveriges bästa ytterbackar och mittfältare på att slå inlägg utan motstånd, på i princip liggande boll och resultatet var skrämmande – av 50 inlägg kan endast nio anses godkända (18%). Erik Edman, Kim Källström, Mikael Nilsson och Anders Svensson var de skyldiga.

Sedan en presskonferens som bjöd på en del nyheter som ni får läsa om i morgondagens tidning.

Efter detta beordrade vi vår buss att svänga ut till pyramiderna dit landslaget skulle på utflykt senare. Vi stannade på en sylta och åt, rikliga portioner som smakade riktigt bra, men med tanke på matförgiftningsrisken kändes det helt rätt att tacka ja när det kom in Ouzo på bordet efteråt.

En del av journalisterna anser att Nilen är en stor besvikelse (oklart varför och vilka förväntningarna var) men de flesta blev ganska impade av Keops. Sfinxen hann vi också med.

Spelarna dök upp så småningom och Kim, Allbäck, Kennedy och kompani lät sig glatt fotograferas. Alla utom Olof Mellberg som vände sig om så fort en kamera kom i närheten och fräste: ”Det här är väl ingen jävla fotosession”. Barnsligt.

Gissar på följande startelva i morgon:

Andreas Isaksson

Mikael Nilsson, Olof Mellberg, Petter Hansson, Erik Edman

Kennedy Bakircioglü, Tobias Linderoth, Kim Källström, Christian Wilhelmsson

Rade Prica, Marcus Allbäck

Följande byten redan i paus:

* Isaksson – Rami Shaaban.
* Mellberg – Daniel Majstorovic.
* Prica – Markus Rosenberg.