Startsida / Inlägg

Sicket bottennapp

av Robbie Lauler

Inte ofta man ser en 4-0-match där man har svårt att hålla sig vaken. Men så var det faktiskt på Söderstadion i dag. Ingen nerv, ingen puls – snygga mål visserligen – men inget skönspel för fem öre. Lyckades BP slå mer än tre passningar inom laget?

Jag har hyllat inledningen av årets allsvenska, men Bajen-BP var ett bottennapp, no snack about it.

– Vi gör fem sidor, tänd till! tyckte chefen och då blir det så, men det speglar inte matchbilden direkt.
– Brommapojkarna är för dåliga för allsvenskan. Det här säger ungefär lika mycket om Bajens klass som att de gjorde ett bra träningspass i onsdags, svarade jag.

Däremot måste jag säga att Lolo Chanko hittat hem efter många om och men. Sitter perfekt i den defensiva mittfältsrollen.

Träffade en av mina före detta fotbollstränare efter matchen. Hans jobb är numera att scouta spelare åt Saint Etienne, mittenlag i franska högstaligan. Petter Andersson, Erkan Zengin, Olof Guterstam och Albin Ekdal ”scoutades” i dag.
– Fast egentligen är det en vänsterback vi behöver, menade min gamle tränare.

Kalmar-Djurgården 1-0. A(alla-slår-alla)svenskan rullar vidare.