Anders Svensson i en klass för sig
avIngen dag i Costa Rica är den andra lik. I dag var det uppstigning i gryningen, Volvon ut till Estadio Saprissa, en exklusiv halvtimme med Hernán Medford, Volvon till svenska träningen på andra sidan San Hooosé, Lund på TV-kanalens fotbollshemsida blev bestulen på sin dator, vi fick punktering på Volvon, TT-Skiöld bytte däcket på tio minuter, tillbaka till hotellet, skriva, kabel, träna, duscha, middag med Blanco, Leffe Boy och TT-Skiöld och snart sova.
Förbundskapten Lagerbäck var ovanligt odiplomatisk efter dagens träning och bekräftade att inte särskilt många i januaritruppen har någon chans att komma med till EM.
– Det är inte många här som är aktuella. Det är ett stort steg trots allt. Någon eller några av försvarsspelarna har störst chans att komma med, menade Lagerbäck.
Med andra ord ganska snarlikt det jag själv var inne på i min krönika inför den här resan. Jag var mest nyfiken att se vad HBK:s Peter Larsson och Rosenborgs Fredrik Stoor kunde åstadkomma, och efter två träningspass är det just de nykomlingar som visat lite framfötter.
Dagens andra glädjebesked för Lagerbäck var att Johan Wiland, Samuel Holmén och Stefan Ishizaki dök upp på träningen och körde hela passet.
Avslutsövningen var i ärlighetens namn sådär, även om jag nog tycker att Dusan Djuric börjar ta för sig mer och mer. Har för övrigt ett ganska skönt knäck på gång om honom, men vi avvaktar någon dag.
Johan Oremo har inte visat något ännu.
När jag tog av mig i bar under svenska träningen kom Kåmark och hojtade om att jag måste gått ner minst fem kilo. Inga protester hördes så vi säger väl så. Å andra sidan har inte Kåmark sett mig sedan sedan förra januariresan då han tappade ner en glasruta från en högre våning på ett hotell i Venezuela.
Niclas Alexandersson håller mest till på vänsterbacksplatsen och exakt hur man ska tolka det vet bara Lars Lagerbäck.
Jag vet att det är svårt för många av er att tro på, men Anders Svensson har faktiskt varit i en klass för sig under de här träningarna.
Det blev en timme i gymmet i dag också. Och ännu inget snus. Däremot en och annan…eh…cigarett vilket kanske inte är helt optimalt för att använda ett svenskt landslagsledningsuttryck
Apropå inget speciellt blir jag inte förvånad om Helsingborg kallar till presskonferens i dag. Men det kan också dröja en bit in i nästa vecka. Ni minns säkert var ni läste de första spekulationerna om att Henke Larsson fortsätter.
I morgon ska jag inte glömma kameran. Det är dags att lägga ut lite bilder så ni får se var fan vi är nånstans.
Sedan missar ni inte att läsa om Hernán Medford i papper eller på nätet.