Startsida / Inlägg

Trött, trött, trött

av Robbie Lauler

Bara jag som är trött på allt snack om Zlatans knäskada? Varje presskonferens vevas det här knäet fram och tillbaka, fram och tillbaka. I Italien låter det inte likadant, där spelar Zlatan sina matcher och sedan är det inte mer med det. Det känns som Gråskallen och Zlatan har fått hela svenska murveldrevet precis dit de vill ha oss – att fokusera på det här jäkla knäet så att Mourinho sedan kan bestämma i vilka landskamper Zlatan ska spela och hur länge. Jag menar…fråga vilken spelare som helst i Zlatans ålder och på Zlatans nivå så tro fan att de har ont nånstans och störs av nånting. Men inte vevas detta fram och tillbaka.

Jag efterlyser raka rör från alla inblandade:

– Zlatan spelar inte träningslandskamper. Punkt.

– Zlatan kliver av tävlingslandskamper när segern är säkrad. Punkt.

– Inget av detta har med hans knä att göra utan beror på att ett mäktigt klubblag har ett tätt spelschema och är viktigare än ett 31:a Fifa-rankat landslag. Det vet spelare, det vet tränare, det vet förbundskaptener. Punkt.

Gråskallen och Zlatan har fått murveldrevet precis dit de vill eftersom vi istället sitter och spekulerar i om Zlatan begår övervåld på sig själv – två veckor efter att han i skydd av rökridåer och halvsanningar hoppat över en träningslandskamp mot Frankrike för att gå rakt in i full träning med Inter och därpå spelat 120 minuter fotbollsmatch.

Sånt kan jag bli trött på och det värsta är att jag själv är medskyldig. Jag tror att vi i murveldrevet har anledning att rannsaka oss.