Startsida / Inlägg

Andas inte ut

av Robbie Lauler

Precis som jag hintade om i natt blev det Samuel Holmén till vänster på femmannamittfältet. Jag hade gärna sett Fredrik Stoor och i stället ett inhopp från Holmén, men nu skickade Gråskallen i alla fall en signal att här ska inte spelas något jävla 5-3-2 i alla fall. Holmén springer till LOK faller, sedan är han lite valpig, men han har två bra fötter och springer som sagt till LOK faller.

…mönstret är tydligt, ännu en Roland Andersson-spelare som han följer noga i Bröndby. Apropå vem som sytt ihop spelsystemet och som tar över efter Gråskallen om inte allt nu går åt helvete.

Som alltid på matchdagen hård kamp om vem som är först med startelvan. Jag skulle vilja säga att det var på fitthåret mellan mig och konkurrenten medan Lund på TV-kanalens fotbollshemsida – som var först mot Albanien – var sist den här gången men trummar ändå på med en fet AVSLÖJAR-platta.
Vad håller de på med? frågade jag vår webbredaktör.
– Vill de se dumma ut får de göra det.

Utan att andas ut konstaterar jag att jag kan jobba vidare som fotbollsreporter. Men den var väl ganska safe?