Action dygnet runt

What’s going on?

Det behöver man inte vara Marvin Gaye för att fråga sig just nu.
Den här tiden på året, precis innan camperna börjar, brukar vara synnerligen händelsefattig. Trupperna är nästan utan undantag spikade och alla sitter still i båten i väntan på att startskottet ska ljuda,.
Men i år vågar man ju knappt gå och lägga sig av rädsla för att missa nåt spektakulärt.
Det är blockbuster-trejder hit och långa avstängningar hit, kryptiska videomeddelanden från Ottawa här och krångliga löneförhandlingar i Toronto där, blågul rookie-succé ena dagen och avgående general managers nästa…
Häpnadsväckande, faktiskt.
Låt oss hoppas att all denna pre-action sätter tonen för hela säsongen.

Då blir det åka av i vinter.
• • •
Ottawa Senators är ett av åtskilliga lag som officiellt drar igång sin camp under torsdagen och i skrivande stund, sådär en tolv timmar innan omklädningsrummet i Canadien Tire Center öppnas, heter klubbens lagkapten fortfarande Erik Karlsson.
Men om han gör det även när den första skridskoskenan sätts i isen vet ingen.
Den svenske superstjärnan kan enligt samstämmiga uppgifter i Nordamerika bli trejdad vilket ögonblick som helst – till Vegas, Tampa, Dallas, San Jose eller annorstädes.
Att det sker förr eller senare, och snarare förr, blev än mer uppenbart när klubbens trallgök till ägare, Eugene Melnyk, häromkvällen plötsligt tog till orda i ett bisarrt videoklipp med stackars backen Mark Borowiecki – tydligen Senators nya ansikte utåt…
Han gjorde där klart att Sens nu befinner sig i en regelrätt rebuild och kommer fylla laguppställningen med kids den här säsongen och nästa.
Med andra ord:
EK65 ingår inte i framtidsplanerna.
Ungefär likadant lät det – åtminstone mellan raderna – när general manager Pierre Dorion pratade med Ottawa Sun under onsdagen.
– Vi är i en rebuild och det är vi oavsett om Erik Karlsson är del av den eller inte. Mina kollegor i andra klubbar vet att vi befinner oss i denna rebuild och eftersom de vet det hör de sig givetvis för om åtskilliga av våra spelare, inklusive en generationstalang som Erik. Det är vår plikt att lyssna och se till att vår rebuild leder till att vi på sikt bygger ett lag som kan utmana om Stanley Cup år efter år, hette det.
Som sagt, jag vågar knappt gå och lägga mig just nu…
• • •
Jag tycker man ska akta sig för att torgföra tvärsäkra uppfattningar om saker man inte vet något om, men Predators-gnuggaren Austin Watson är de facto dömd i domstol – villkorligt visserligen, men ändock – så att NHL stänger av honom i 27 matcher för ”domestic abuse” kan svårligen ses som annat än helt korrekt.
Det är bara att hoppas att han tar lärdom, underkastar sig seriös behandling för sitt oacceptabla beteende och blir en bättre människa.
• • •
När Golden Knights trejdade till sig Max Pacioretty från Montreal, och fick honom att signa ett fint femårskontrakt direkt, trodde i alla fall jag att de gett upp dragkampen om Erik.
Men uh-uh, under onsdagskvällen twittrade David Schoen på Review-Journal i Sin City att George McPhee tvärtom jobbar stenhårt på att bärga även Smålands störste sedan Vilhelm Moberg.
Riktigt hur det ska gå till är oklart, Knights har inte så mycket mer att erbjuda i dylika förhandlingar, men om det lyckas….holy cow.
Då har de plötsligt förstärkt med BÅDE Paul Stastny, Pacioretty och Erik och är ju i så fall i ett slag en av de allra största Cup-favoriterna.
• • •
Bomben i Tampa detonerade precis som vi skulle påbörja inspelningen av veckans podd så ni kan ju föreställa er hur svårt det inledningsvis var att få Ondskan Ekeliw att tala sammanhängande.
Steve Yzerman – som alltså bara ett par dygn innan träningscampen avgår som general manager och flyttar hem till Michigan – har varit en gud för Jonte och alla andra Bolts-fans och den här nyheten kom verkligen från ingenstans.
Men de behöver inte oroa sig, tycker jag. Julien BriseBois, som tar över med omedelbar verkan, har funnits vid Stevie Wonders sida hela tiden, betraktas som en av the best in the business och kommer se till att allt rullar på som vanligt hos contendern där nere vid Mexikanska golfen.
Sedan kan man förstås tycka att det är märkligt att Stevie tar ett dylikt beslut precis när säsongen ska börja , men vet man något om psykisk ohälsa ter det sig mer naturligt.
Han har förmodligen känt sig extremt stressad och pressad, men försökt bita ihop – tills han insåg att det bara inte gick längre.
Så blir det ibland, även för stormrika superstars, och det får man lov att respektera.
• • •
Om det stämmer att William Nylander vill ha en årslön a åtta miljoner dollar per sässe kan man förstå att förhandlingarna med Leafs drar ut på tiden.
Mycket stålar för en yngling det, om än aldrig så briljant.
GM Dubas kanske ska slå en signal till kollegan i kanadensiska huvudstaden.
Där finns det en hygglig back han kan byta till sig…
• • • 
Självfallet var det kul att Rasmus Dahlin fick presentera sig med sånt eftertryck i sin urpremiär med Sabres – och att Elias Pettersson och Jonathan Dahlén fick Vancouver att febra om ett nytt svenskt ”brödrapar” på en gång.
Men vi ska keep our shirts on (i synnerhet ska jag det…). De har hittills bara spelat rookie-matcher och sålunda stött på högst beskedligt motstånd.
Alldeles strax börjar dock allvaret och mig förvånar det inte det minsta om vi får plocka fram succé-rubrikerna direkt.
• • •
När Yzerman vilat ut och mår bra igen tycker jag han ska ringa familjen Illitch hemma i Detroit.
Är det någon klubb som behöver en ny, modern, djärv general manager så är det Detroit Red Wings.
• • •
Jaha, nu ska jag återgå till harvandet med bloggens matiga säsongspreview, som känns som den aldrig blir färdig – och till att uppdatera Twitter var femte minut dygnet runt i hopp om den ultimata kioskvältaren om Erik.
Vi hörs om inte annat när den är ett faktum – och det kan som sagt bli när som helst det…