Startsida / Inlägg

Apples mobil bättre än väntat

av Peter Pettersson

Faktiskt. Apple slog alla med häpnad när Steve Jobs presenterade Iphone här i San Francisco för några timmar sedan.
Iphone är den häftigaste mobil jag någonsin sett. Och genom åren har jag sett några stycken. Den sätter mobiler som Qtek, Nokia E62 och Palm på avbytarbänken.
3,5 tums tryckkänslig skärm. Virtuellt tangentbord. Riktig webbläsare, kamera, Ipod musik- och videospelare, Edge, bluetooth, w-lan, bra batteritider, bildvisare och mängder med andra funktioner.
En prylfreaks våta dröm helt enkelt.
Jobs seans var som ett väckelsemöte. En skarp kontrast mot när Bill Gates talade i Las Vegas i söndags. Jobs står för visionerna. Microsoft kopierar. Några månader efter att Microsoft lyckats kopiera Ipod med Zune slår Jobs till med Iphone.