Startsida / Inlägg

Ännu ett kapitel i vägen mot Vista

av Peter Pettersson

Såg till min glädje på D-links webbsajt att det ska gå att köra min trådlösa nätverksadapter under Vista. Fast det gick ju inte. Ringde supporten.
– Du har gjort fel. Du ska inte installera från cd:n. Ta bara mappen med drivrutiner och installera den på pc:n. Sedan stoppar du in nätverksadaptern och när installationsprogrammet frågar efter cd säger du att du ingen har och sedan väljer du att söka på datorn efter drivarna och sedan väljer du de drivare du installerade från cd:n så ska det funka.
Nä, det gjorde inte det.
Så sladden från den trådlösa routern in till arbetsrummet får ligga kvar i snubbelläge över vardagsrumsgolvet ett tag till.
Plug and play – kyss mej där solen inte skiner.
Det är i år 20 år sedan jag skaffade min första pc och har det blivit enklare och bättre att använda dem? Marginellt, marginellt.
Windows är fortfarande en av huvudorsakerna till att det behövs datoravdelningar. En vit rock och några skruvmejslar i fickan är en klar fördel.
Suck!