Intel i svenska mobilnät?
avPost- och telestyrelsen, pts, har avslutat auktionen på de nya radiofrekvenserna som ska användas för 4G-näten när de kommer.
Telia, Tele2, Tre och Telenor fick sina frekvensern den här gången. Men det femte företaget som fick en licens kan ju få folk att höja ögonbrynen: Intel Capital Corporation.
Vad är nu det?
Chiptillverkaren Intel har tjänat grova pengar genom åren och sitter på en stor kassa. Den använder man för att satsa på olika projekt som syftar till att vi ska använda fler produkter baserade på Intels datorchip.
Sedan starten 1991 har man investerat runt 7,8 miljarder dollar i cirka 1 000 företag.
I Usa är man storägare i Clearwire som levererar trådlöst höghastighetsinternet.
Bland delägarna i Clearwire finns även sökmotorn Google. Clearwire ska bland annat använda sig av Googles programvaror för mejl, kalender och chatt i sina webbtjänster.
Så den svenska marknaden är intressant för Intel och kanske är det just kombinationen Clearwire/Google som dyker upp när 4G-näten gör entré. Telia räknar med att deras är igång om två år med upp till 100 megabit i mobilt Internet.