Startsida / Inlägg

Honecker och Heydrich skulle vara avundsjuka på Fra

av Peter Pettersson

Faktiskt. Den totalitära socialistdiktaturen DDR:s hemliga polis Stasi kunde hur de än försökte inte kontrollera all kommunikation mellan medborgarna i landet. Det klarade heller inte de tyska nazisternas spionchef Heydrich fast han försökte.
Förutsättningarna fanns inte.
Nu finns de och då blir det plötsligt OK att besluta om avlyssning som ligger så långt från svensk demokratisk tradition som det bara går.
Det Allan Widman och andra företrädare för Alliansen vill göra tillsammans med vilseledda socialdemokrater är samma sak som att:

Jag går till posten för att posta ett brev till min polare Per. Posten tar emot brevet, sprättar upp det, gör en kopia och skickar kopian till Försvarets radioanstalt för att man där sedan ska söka efter eventuella kopplingar till terrorism i mitt brev.

Befängt, skrattar kanske det flesta. Det skulle man ju aldrig göra i en demokrati.

Nä, inte på posten med ett vanligt brev.
Men om signalspaningslagen antas av riksdagen blir det verklighet för all e-post, alla sms, alla mms, alla fax och alla telefonsamtal. Både i fast och mobil telefon.

Riksdagsdebatten startar i morgon. Klockan 08.00 startar en demonstration mot lagen utanför riksdagshuset i Stockholm.