Startsida / Inlägg

Google-mobilerna kommer på bred front

av Peter Pettersson

För ett år sedan, eller snarare 13 månader, var det första gången jag kände på den första Google-mobilen G1 under en resa i Amerika. Nu finns det 21 modeller på marknaden. Alla finns inte i Sverige ännu, men antalet kommer att öka rätt snabbt.

Android, som Googles operativsystem för mobiler heter, är Apples största huvudvärk just nu. På sätt och vis kan man säga att Android tagit Microsofts plats bland Apples motståndare. På pc-sidan har Apple alltid lidit av att man helst tillverkar all hårdvara själv. Microsoft valde att låta alla som betalar licens för operativsystemet få bygga Windows-pc.

Resultatet? Runt 90 procent av världens persondatorer använder Windows. Apple har inte tio procent av marknaden.

Historien kan vara på väg att upprepa sig. Alla stora mobiltillverkare – plus några nya som givit sig in i leken som Dell och Acer – bygger Google-mobiler. Med undantag för Nokia och Apple. Inom någon månad kommer ännu fler modeller på banan. Sony Ericssons Xperia X10, Motorola Droid med flera.

Såg att Htc har fem! nya Google-mobiler på gång.

Vad har då Apple på gång? Ny Iphone? Säkert. Men knappast färdig för leverans förrän i sommar. Surfplattan ”Ipad” eller vad den kommer att kallas väntas finnas ute i mars-april. Den kommer att bli en intressant produkt mellan Iphone och bärbara datorer. Men det hjälper knappast Iphone mot Google-mobilerna.

Just nu är det många friare som är ute efter bruden. Iphone, Google Android, Windows Phone, Nokias favoriter Symbian och Maemo, Palms nya operativ i Pre och Samsungs Bada. Om 24 månader ser det troligen inte likadant ut. Iphone och Google-mobilerna är kvar. Men vilka av de andra som fortfarande är intressanta då är osäkert.