Startsida / Inlägg

Telia verkar har problem med bredband

av Peter Pettersson

Från flera håll har jag senaste tiden hört klagomål på Telias utrullning av fiber. Leveranserna är försenade, informationen bristfällig, fasta abonemmang stängs av innan den nya installationen av fiber är klar och kunderna får ingen information om att till exempel inbrotts- och brandlarm som går via vanlig koppartråd i dag inte fungerar längre när abonnemangen stängs av.

Problem av den typen är nog i och för sig inte Telia ensamma om. Men, att kundtjänst inte har några svar och de ansvariga för installationen inte kontaktar kunderna trots att de uppmanats att göra det, det är illavarslande.

Hur svårt kan det vara att göra en ”checklista för fiberinstallation” och en projektplan för installationen och sedan följa den? 

Hör gärna av er om ni har egna erfarenheter av Telias fiber.