Jag är inte förvånad över att Apple vann över Samsung
avSom journalist har jag bevakat utvecklingen inom mobilbranschen sedan början 1990-talet. Jag har under åren hundratals mobilmodeller från alla möjliga tillverkare. Jag har följt vad utvecklarna hållit på med och många gånger fått testa förhandsexemplar innan de kommit ut på marknaden.
Därför är jag inte förvånad över att juryn i den federala domstolen i San José kom fram till att Samsung kopierat Apples Iphone sin sina smartphones i Galaxyserien.
Mest graverande var antagligen de interna Samsungdokument som Apple på något sätt kommit över. De visade hur Samsungs tekniker försökte återskapa funktioner från Iphone i Samsungs kommande mobiler.
Men även historien talar mot Samsung.
Iphone lanserades 9 januari 2007 av Applechefen Steve Jobs.
En månad senare, den 8 februari 2007, annonserade Samsung sin F700, en modell med utfällbart tangentbord och tryckkänslig skärm. Den hade ett menysystem med ikoner à la Iphone, fast de såg ut som från en gammal svartvit film. Men F700 kom inte ut på marknaden förrän i december 2007.
Den första mobiltillverkare som levererade något som påminde om Iphone var Htc som hade skapat ett nytt skal över Windows Mobile i en av sina modeller som styrdes med ”Appleliknande” symboler på en tryckkänslig skärm. Den kom i maj 2007.
30 juni 2007 släpptes Iphone officiellt och började säljas i Usa. Då fanns inte någon Iphoneliknande modell från Samsung på kartan. På Ifa-mässan, som är den största teknikmässan i Europa, visade Samsung i augusti 2007 sin SGH-G600. En traditionell kameramobil med utfällbart tangentbord nedtill.
Man kan säkert diskutera vilka detaljer Apple plockat från andra tillverkare när man skapade Iphone. Men att någon annan hade fått ihop det lika smart, utan styluspekare och integrerat mobil, handdator och mediespelare i ett före det att Apple gjorde det är inte troligt.
Visst Samsung kommer att överklaga och själv tycker jag inte att produkter ska kriga i domstolar utan i butikerna. Men om man använder andras teknik, andras texter, bilder eller liknande, så får man helt enkelt betala för sig.