Startsida / Inlägg

Uppdatera till Ios 6 – eller inte?

av Peter Pettersson

På en del håll har det förekommit uppgifter om att den Ios 6, den nya versionen av operativsystemet till Iphone, Ipad och Ipod Touch inte skulle vara tillräckligt stabil och att man ska vänta med att uppgradera.

Ärligt talat vet jag inte var de uppgifterna kommer ifrån. Jag uppdaterade en Ipad, en Iphone 4S och en Iphone 4 i onsdags kväll några timmar efter att uppgraderingen blev tillgänglig. Det var lite väntetider under kvällen när alla skulle uppdatera. Men i övrigt funkade det utan problem.

Jag har hittills inte haft några driftstörningar alls och alla funktioner jag har testat har fungerat som de ska. Även trejdepartsprodukter som i sin tur använder t ex kartappen i Ios 6, som Runmeter som jag använder ofta när jag löptränar, fungerar utan störningar.

Att sedan den nya kartappen har uppenbara brister och behöver rättas till är en annan sak. Det är knappast skäl för att inte uppgradera.

Men om det är någon som fått problem efter uppdateringen vore det bra att få veta det. Mejla mig isf på peter.pettersson@aftonbladet.se