SL bäst på att använda teknik för att krångla till det
avTänkte jag skulle åka buss på midsommarafton. Eftersom jag läst om att man måste registrera sig för att kunna köpa biljetter på Storstockholms Lokaltrafik, SL, ringde jag till SL:s kundtjänst för att ta reda på vad jag behövde göra.
En ung tjej berättade glatt för mig att det enda jag behövde göra var att sända ett blankt sms till telefonnumret 076-7201010. Då skulle jag få tillbaka ett sms där jag ombads skicka mitt personnummer för att kunna registrera mig.
Men, eftersom det inte går att skicka tomma sms med en Iphone blev jag tvungen att ringa tillbaka till SL:s kundtjänst.
Då fick jag svaret att: – Nej du ska inte skicka ett blankt sms utan ett sms med biljettyp och zon, till exempel H A. Då får du sms:et med frågan om personnummer.
OK, jag gjorde så.
Men då fick jag istället ett sms där man beklagade att det inte gått att registrera via sms med en länk till en webbsida: sl.se/sms
Där stod det att jag skulle kunna registrera mig genom att klicka på en länk som skulle ta mig till en webbsida som heter smsmreg.me.
Det fungerade inte.
Så jag skrev in adressen smsreg.me i min webbläsare och kom till en sida med logotyper för över åtta bussbolag: Östgötatrafiken, Upplandstrafiken, med flera. Men, inte Storstockholms lokaltrafik, SL.
Nytt samtal till SL:s kundtjänst.
– Du är på rätt sida.
– Men, SL:s logotyp finns ju inte på sidan.
– Nej, SL har valt att inte ha den med.
– Varför då?
– Det vet jag inte
– Men vem vet det då?
– Det vet jag inte?
– Men vem på SL ska jag kontakta för att få veta det?
– Du får prata med oss på kundtjänst
– Men ni vet ju inte?
– Du kan välja vilket bolag som helst på sidan och registera dig där då kan du betala biljetter hos SL sedan.
– Men hur ska jag som kund kunna veta det. Jag är ju inte synsk.
OK, eftersom bussen kom nedför backen var det bäst att registrera sig snabbt. Valde Upplandstrafiken som drog två kronor på mitt kontokort. Köpte en biljett och skulle köpa en till åt min fru. Men då fick jag tillbaka sms att det inte funkade.
Nytt samtal till SL:s kundtjänst.
– Konstigt, det ska gå. Men det kan ta ett tag om man köper två biljetter efter varandra.
Med andra ord, inget att använda för två personer som snabbt ska ta sig igenom spärren till tunnelbanan i Stockholm.
Busschauffören på bussen till Vaxholm var vänlig nog att släppa ombord oss ändå.
Någon andra biljett var dock inte möjlig att beställa.
Jag kan sympatisera med grundtanken att man genom att ta bort vanliga biljetter minskar rånrisken för bussförare, konduktörer och spärrvakter och att man genom att kräva registrerade mobiler minskar risken för att resor finansieras med svarta pengar.
Fint.
Men det sätt SL genomfört detta på är under all kritik. En vanlig medborgare med bara genomsnittliga datorkunskaper klarar inte av att köpa en elektronisk biljett utan utbildning. Och någon sådan erbjuder inte SL.
Hur man dessutom kan hänvisa sina kunder till en webbsida som inte innehåller SL:s logotyp men väl loggor för närmare dussinet andra bussbolag är ett utslag av totalt kundförakt eller total inkompetens eller möjligen en kombination av de två.
Att man dessutom använde kundtjänsten som ett skydd som inte lämnar ut namn eller telefonnummer till till exempel den som är it-ansvarig är mycket märkligt.
Jag hade precis för mig att Storstockholms Lokaltrafik ägs av landstinget och faktiskt är till för att erbjuda service och tjänster till medborgarna. Då ska inte ansvariga chefer gömma sig bakom en mur av kundservicerobotar utan befogenhet att göra något.
Någon måste förklara för mig varför man hänvisar kunder till en webbsida där SL saknas. Hur ska någon kund på egen hand komma på att:
”Det spelar säkert ingen roll att vår logga saknas. Kunder kan säkert själva lista ut att de kan välja vilket av bussbolagen som helst och registrera sig där så att biljettkköpen funkar”.
Någon har fattat beslut om att det ska vara så och jag tänker ta reda på vem och varför.