Startsida / Inlägg

Galaxy S7:s kamera lite bättre i svagt ljus

av Peter Pettersson
Iphone 6s Plus till vänster och Galaxy S7 edge till höger.
Iphone 6s Plus till vänster och Galaxy S7 edge till höger.

Eftersom Samsung gjorde ett rätt stort nummer av den nya mera ljuskänsliga kameran i Galaxy S7 passade jag på att i kväll testa en Galaxy S7 edge och en Iphone 6s Plus hemma i vardagsrummet.

Rummet är inte särskilt upplyst kvällstid. Utöver en tv-skärm och datorn är det fyra motsvarande 40 Wattslampor i fönstren som är ljuskällan. Från köket är det bara några led-spottar vid fönstret som ger lite bakljus.

Båda bilderna sparades i 1,6 MB och har inte manipulerats efteråt. Bara monterats ihop i samma Photoshopfil. Även om de är tagna på samma plats skiljer sig brännvidden i objektiven lite vilket syns i utsnittet. (29 mm i Iphone 6s Plus och 26 mm i Galaxy S7 edge).

Bilden till vänster är tagen med Iphone 6s Plus. Bilden till höger med Galaxy S7 edge. Galaxyns bild är lite ljusare, men gulare. Någon stor skillnad är dock inte.

Båda bilderna återger mer ljus än ögat uppfattar från samma plats.