Klart: Lallet lämnar Bajen

Christophe Lallet drar utomlands. 27-åringen lämnar Hammarby för Tampa Bay Rowdies i USA.

– Christophe blir ett fantastiskt tillskott för vår klubb nästa säsong. Han har varit en publikfavorit i Sverige i några år och jag tvivlar inte på att han kommer att bli det i St.Petersburg, Florida, säger Rowdies ägare, Bill Edwards, till klubbens hemsida.

Lallet har gjort två säsonger i Bajen, där blev det 54 matcher och 12 mål. Innan dess tillhörde han Degerfors i fyra säsonger och stod för 24 mål på 80 matcher.

Den offensive mittfältaren har skrivit på 1+1 där klubben bestämmer om det blir ett andra år.

/Fredrik Jönsson

@F_Joensson

allsvenskan Arsenal Barcelona Bayern Munchen Bundesliga Chelsea Everton Inter Juventus La liga Ligue 1 Liverpool Manchester City Manchester United Premier league PSG Real Madrid Roma Serie A Tottenham
Kategorier