Bendtner kan spela Champions League

Äntligen lite Nicklas Bendtner i sillybloggen! Dansken nobbade som bekant Frankfurts bud så han ansåg att årslönen på 18 miljoner kronor plus bonusar var på tok för låg. I Arsenal lyfte 26-åringen saftiga 28 miljoner kronor om året och anfallaren nöjer sig självklart inte med mindre än så.

Nu är det grekiska Olympiakos som rycker i Bendtner. Enligt grekiske journalisten Harris Dantsis på tidningen Espresso så är anfallaren klubbens tredjeval i jakten på två nya målskyttar.

– Jonas från Valencia är klubbens förstaval och Mitroglu från Fulham andravalet, säger Dantsis till Ekstrabladet.

Ska vi tro Dantsis uppgifter kan dock lönen, trots Champions League-spel, bli ett problem.

– Olympiakos är en rik klubb i Grekland men de är inte rika med europeiska mått mätt. De kan ge två miljoner euro (18 miljoner kronor) om året i lön. Det är gränsen.

allsvenskan Arsenal Barcelona Bayern Munchen Bundesliga Chelsea Everton Inter Juventus La liga Ligue 1 Liverpool Manchester City Manchester United Premier league PSG Real Madrid Roma Serie A Tottenham
Kategorier