Officiellt: Spansk anfallare klar för Southampton

Southampton har gjort klart med det första nyförvärvet inför nästa säsong: spanjoren Juanmi. Anfallaren, som debuterade i landslaget tidigare i år, kommer närmast från Málaga där han stod för åtta mål förra säsongen.

Kontraktet med Southampton sträcker sig över en fyraårsperiod.
– Han har scoutats noga av vår personal en längre tid och vi var angelägna om att agera snabbt när vi fick möjligheten att ta denna unga spelare med internationell kvalitet till Southampton, säger klubbens vd Les Reed.

Tidigare uppgifter från Daily Mail säger att Southampton betalar motsvarande cirka 63 600 000 för 22-åringen.
Juanmi kommenterar flytten på klubbens webbplats:
– Ända sedan jag var liten har det varit en dröm för mig att spela i Premier League. Spelstilen här är lik den jag själv spelar så det är en dröm som går i uppfyllelse.
allsvenskan Arsenal Barcelona Bayern Munchen Bundesliga Chelsea Everton Inter Juventus La liga Ligue 1 Liverpool Manchester City Manchester United Premier league PSG Real Madrid Roma Serie A Tottenham
Kategorier