KLART: Cédric Soares till Southampton

Så var den det då klar.
Southamptons andra sommarvärvning (efter Juanmi) alltså.

Vi skrev redan igår att Sporting Lissabons Cédric Soares, 23, verkade vara klar för klubben – något som i dag bekräftas. Övergångssumman: 60 miljonor kronor.

VD:n Les Reed till klubbens hemsida: ”Precis som Juanmi är Cédric en ung spelare med mycket internationell erfarenhet och exceptionell talang och potential. Vi har följt Cédrics utveckling under en tid nu och kände att det var dags att agera”.

Kontraktet med den portugisiske landslagsmannen sträcker sig över fyra år.

Cédric Soares:

– Jag går till denna klubb eftersom jag tror att jag kommer at prestera bättre och bättre för varje år. Alla vet att Premier League är en väldigt, väldigt bra liga – kanske den bästa i världen – så för mig är det en ära att få vara i Southampton, säger han till klubbens hemsida.

allsvenskan Arsenal Barcelona Bayern Munchen Bundesliga Chelsea Everton Inter Juventus La liga Ligue 1 Liverpool Manchester City Manchester United Premier league PSG Real Madrid Roma Serie A Tottenham
Kategorier