Häcken värvar landslagsman

BK Häcken har hittat sin ersättare till Diego Lugano. Klubben har gjort klart med den sydafrikanske landslagsbacken Tefu Mashamaite, 30. Han har skrivit på ett kontrakt till 2017 och anländer som bosman  från Kaizer Chiefs.

– Vi är väldigt stolta över att en spelare med hans kvalitet valde oss, säger klubbens sportchef Sonny Karlsson till klubbens hemsida och fortsätter:

– Vi har följt Tefu under en period och när möjligheten dök upp fanns det inget att tveka på. Det är en vänsterfotad spelare med utmärkt speluppfattning, han är stark i luftspelet och har varit lagkapten vilket också är en viktig pusselbit.

allsvenskan Arsenal Barcelona Bayern Munchen Bundesliga Chelsea Everton Inter Juventus La liga Ligue 1 Liverpool Manchester City Manchester United Premier league PSG Real Madrid Roma Serie A Tottenham
Kategorier