KLART: Nazari lämnar MFF för Falkenberg

Malmö FF bekräftar även under måndagseftermiddagen att Amin Nazari och Alexander Blomqvist, vars kontrakt har löpt ut, inte blir kvar i klubben.

– Han har tagit fina steg i Värnamo men konkurrensen är för tuff. Det samma gäller Amin Nazari som också gjort det bra när han har varit utlånad. Vi önskar dem lycka till framöver, säger sportchefen Daniel Andersson till klubbens hemsida.

För Amin Nazaris del är framtiden redan löst. Falkenberg har presenterat spelaren som har skrivit på för två år i klubben.

– Det känns jättebra, säger han till klubbens hemsida.

– Jag hade bra snack med Hasse Eklund och alla andra ledare. Detta passar mig bra. Balansen känns bra och det kändes rätt.

allsvenskan Arsenal Barcelona Bayern Munchen Bundesliga Chelsea Everton Inter Juventus La liga Ligue 1 Liverpool Manchester City Manchester United Premier league PSG Real Madrid Roma Serie A Tottenham
Kategorier