Ingen Napoli-övergång för Santon

Det har varit en tung månad för den italienska försvararen Davide Santon.

Förra månaden kollapsade affären mellan backens klubb Inter och Sunderland och i stället dök Napoli upp på kartan.
I veckan genomgick 25-åringen läkarundersökningen hos Napoli – men det slutade i katastrof.

Enligt GazzettaWorld ska klubbens president Aurelio De Laurentiis valt att avbryta övergången efter att ha pratat med klubbens läkare. Det ska nämligen ha visat sig att Santon har en potentiell knäskada, vilket gör att backen nu återvänder till Inter.

Vågar andra klubbar ta chansen med Santon eller stannar han i Milano-klubben?

allsvenskan Arsenal Barcelona Bayern Munchen Bundesliga Chelsea Everton Inter Juventus La liga Ligue 1 Liverpool Manchester City Manchester United Premier league PSG Real Madrid Roma Serie A Tottenham
Kategorier