KLART: Svenske talangen till Holland

Från svenska fjärdeligan till Hollands högsta liga.

– Om gud vill så blir det klart, sa spelaren själv tidigare igår.

19-årigen Ivan Rako har gjort sitt i Motala AIF. Spelaren är klar för holländska Heerenveen.

På klubbens hemsida bekräftas övergången.

I Heerenveen finns redan svenskarna Sam Larsson och Simon Thern, och Arber Zeneli som inte representerar det svenska landslaget längre.

Spelaren har signat på ett avtal som sträcker sig ett och ett halvt år framåt.

”Vi är glada att vi kan lägga till Ivan i vår trupp, vi har följt honom under en lång tid, Ivan är en talangfull spelare. Om fem år kommer han att ha möjlighet att bevisa sig själv”, säger sportdirektören Gerry Hamstra till klubbens hemsida.

allsvenskan Arsenal Barcelona Bayern Munchen Bundesliga Chelsea Everton Inter Juventus La liga Ligue 1 Liverpool Manchester City Manchester United Premier league PSG Real Madrid Roma Serie A Tottenham
Kategorier