”Uniteds nya plan för att ersätta Zlatan”
Antoine Griezmann stannar i Atlético Madrid men Manchester Uniteds anfallsjakt går vidare.
Sillybloggen har tidigare skrivit om att Zlatan Ibrahimovic inte ser ut att få förlängt kontrakt och i så fall behöver man få in en ersättare.
Evertons Romelu Lukau och Torinos Andrea Belotti är två namn som har nämnts flitigt i diskussionerna men enligt The Telegraph har man nu siktet inställt på Álvaro Morata.
Real Madrid-anfallaren är en billigare lösning då kan enligt uppgift kan köpas loss för den nätta summan 50 miljoner pund, alltså cirka 550 miljoner kronor.
Enligt The Telegraph kommer det i så fall inte bli tal om att baka ihop affären med David De Gea utan snarare ett direkt köp av 24-årige Álvaro Morata, som har fått sparsamt med speltid i Real Madrid sedan han återvände från Juventus.