Uppgifter: AC Milan vill ha in Antonio Conte

Det var marigt för Chelsea att bli av med tränaren Antonio Conte (och ersätta honom med landsmannen Maurizio Sarri) nu under sommaren. Det var uppenbart att Conte inte kom överens med klubbens ryske ägare Roman Abramovich, men han fick i alla fall en saftig fallskärm på drygt 100 miljoner kronor när han sparkades. Nu kan italienaren ha hittat en ny klubbadress.

Trots att Gennaro Gattuso har lyckats styra AC Milan åt rätt håll, och nyligen fått ett kontrakt till 2021, ska klubbens styrelse ha lågt förtroende för den gamle klubbikonen. De italienska medierna Radio Kiss Kiss och 101 Great Goals rapporterar om att Milano-klubben vill ha in Antonio Conte till nästa säsong.

48-åringen, som tidigare tränat Juventus och det italienska landslaget, sägs vara sugen på att flytta till hemlandet.

allsvenskan Arsenal Barcelona Bayern Munchen Bundesliga Chelsea Everton Inter Juventus La liga Ligue 1 Liverpool Manchester City Manchester United Premier league PSG Real Madrid Roma Serie A Tottenham
Kategorier