Lämnar Arsenal – kan hamna i Bayern

Han kom som en frälsare för bara ett drygt år sedan, tog plats i klubbens högsta ledning och har varit en nyckelfigur i rektyeringen av såväl tränaren Unai Emery som fynden Lucas Torreira och Matteo Guendouzi.

Men nu lämnar Sven Mislintat Arsenal, skriver såväl brittisk som tysk press. Anledningen ska vara att scouten, som fått äran för Borussia Dortmunds osannolika talangrekrytering innan han lämnade Tyskland för Arsenal, är missnöjd med klubbens nya organisation och transferstrategi, skriver ESPN.

Tv-kanalen uppger att Arsenals nya sportchef Raul Sanllehi, som ersatte Ivan Gazidis i höstas, föredrar att använda sitt eget nätverk framför Mislintats expertis. Tysken ska också vara besviken över klubben ambition att förstärka det sportsliga teamet med ytterligare en teknisk direktör.

ESPN uppger att Bayern München nu vill rekrytera Mislintat – något som även bekräftas av tyska Sportbild.

allsvenskan Arsenal Barcelona Bayern Munchen Bundesliga Chelsea Everton Inter Juventus La liga Ligue 1 Liverpool Manchester City Manchester United Premier league PSG Real Madrid Roma Serie A Tottenham
Kategorier