Officiellt: Newcastles dyraste värvning genom alla tider presenterad

Joelinton, 22, lämnar Bundesliga och Hoffenheim.

I stället flyttar brasseanfallaren till Premier League nästa säsong, där 22-åringen ska representera Newcastle United.

Newcastle bekräftar övergången på sin hemsida, där man också avslöjar att värvningen är klubbens dyraste genom alla tider. Enligt uppgifter landade prislappen på drygt 40 miljoner pund – motsvarande 469 miljoner kronor.

Det nyskrivna avtalet är ett långtidskontrakt, som sträcker sig till sommaren 2025.

– Jag är verkligen glad över att vara här. Jag vet vilken stor investering jag är för klubben och då följer ett stort ansvar, säger Joelinton i en kommentar till klubbens hemsida.

Brassen stod för sju mål i Hoffenheim den gångna säsongen.

allsvenskan Arsenal Barcelona Bayern Munchen Bundesliga Chelsea Everton Inter Juventus La liga Ligue 1 Liverpool Manchester City Manchester United Premier league PSG Real Madrid Roma Serie A Tottenham
Kategorier