Klubben bekräftar: Xavi förhandlar med Barça

Kan Barcelonaikonen Xavi vara på väg tillbaka till Camp Nou i en tränarroll?

Enligt hans nuvarande arbetsgivare, qatariska Al Sadd, ska i alla fall förhandlingar pågå med den före detta mittfältsvirtuosen.

– Det pågår förhandlingar mellan Xavi och Barcelona och vi önskar honom all lycka var han än går, säger klubbens sportchef Muhammad Ghulam Al Balushi till tv-kanalen AlKass enligt spanska AS.

Barcelonas nuvarande tränare, Ernesto Valverde, har fått utstå hård kritik från supporterled på grund av klubbens skrala insatser på sistone. Kritik som ökat i decibeltal efter katalanernas förlust mot Atlético Madrid i den spanska supercupen i veckan.

allsvenskan Arsenal Barcelona Bayern Munchen Bundesliga Chelsea Everton Inter Juventus La liga Ligue 1 Liverpool Manchester City Manchester United Premier league PSG Real Madrid Roma Serie A Tottenham
Kategorier