Klart: Elfsborg snuvar Blåvitt och Peking på talangen

Ahmed Qasem, 17, har gjort sitt val. Mittfältstalangen har skrivit på för Elfsborg.

– Det känns jättebra. Det finns fantastiska möjligheter här för att utvecklas och att jag ville till Elfsborg var en känsla jag hade redan från början, säger mittfältaren i en kommentar på klubbens hemsida.

Qasem ansluter senast från Motala AIF och enligt Elfsborg har ”flera allsvenska och internationella klubbar” visat intresse för talangen. Två av dem? IFK Göteborg och IFK Göteborg, uppger GT.

– Ahmed är en driven spelare som vi tror mycket på och som vi vet kommer att fortsätta utvecklas här i Elfsborg. Han är en teknisk spelare som är duktig på att utmana och komma till avslut och tar samtidigt stort ansvar för det kollektiva spelet, säger Borås-klubbens manager Jimmy Thelin.

Taggar Elfsborg
allsvenskan Arsenal Barcelona Bayern Munchen Bundesliga Chelsea Everton Inter Juventus La liga Ligue 1 Liverpool Manchester City Manchester United Premier league PSG Real Madrid Roma Serie A Tottenham
Kategorier