Så bodde arkitekten Gaudís största fan
avPå en tvärgata till Ramblan ligger ett av Sagrada Família-arkitekten Antonio Gaudís första verk – Palau Güell.

Det är ett palats som han designade på uppdrag av industrimagnaten Eusebi Güell som jag tidigare berättat om här på bloggen. Denna välbeställde man var Gaudís viktigaste beundrare och finansiär.

Han bodde runt förra sekelskiftet med sin familj i detta spektakulära hus och stod även bakom projektet Parc Güell som är Barcelonas mest kända park.

Adress: Carrer Nou de la Rambla 3-5
Lotta Zachrisson, 37, är New York-bo sedan fyra år. Där upptäcker hon gärna spännande konst och nya stadsdelar.På helgerna hittar man henne på något trevligt brunchställe eller på picknick i någon park.
Kontrasterna, den närvarande historien och den sköna atmosfären – frilansjournalisten Johanna Paues föll handlöst för Berlin redan under det första besöket för sju år sedan. Två år senare flyttade hon dit.

Västgöten Elin Hellström har dragit till Barcelona för vädret och de sena vanorna. Hon sliter med katalanskan och övar på spansk mañana-mentalitet. Svag för ordböcker, balkongodling och morgonkaffe.
Skånske Petter Larsson, 25, har bott i London i tre år. Han älskar mixen av musik, mode, mat och märkliga människor. Utöver journalistjobb så bedriver han en ändlös jakt på nya områden, trender och barer.