Tio dagar i Chamonix
avHar en bra nyhet i tidningen i dag – den om Hammarbys riskkapitallösning, det är det sista jag gör på ett tag eftersom jag drar till Chamonix för tio dagar på brädan.
Hastigt bestämt, men läget dök upp och lite semester innan racet med allsvenskan och EM drar i gång är aldrig fel.
– Snowboard? Är inte det jävligt mycket 1992? som en kollega uttryckte det, och det kanske är sant, men det ska också bli jävligt gött, den saken är klar.
Hellsongs spelning på KGB går knappast till historien som tidernas mest välbesökta, men som alltid när det gäller Hellsongs var det L L L L L. Värda en större publik, men det kommer. Här min kompis Kalle med gitarren och Harriet med den vackra rösten…
…inte världens bästa bild men vad fan.
…men…det finns som sagt alltid ett men…En tätort på en slätt är världens bästa låt i februari 2008.
Nu blir det till att hålla sig vaken fram till 06.30 för att sedan sova sig igenom det elände som det innebär att sitta i en buss i 24 timmar. Hålla mig vaken gör jag givetvis med CNN och debatten mellan Obama och Clinton. Känns som att Obama är på väg att fixa det här.
…men fan vad snygg fru Clinton är. Kärringen måste ändå vara ett par streck över 50. Vad tänkte han på?
Eftersom mejlbråket mellan Bröderna Bäver och Ledstjärnan/TV4-profilerna eventuellt slutar med polisanmälningar till höger och vänster är det kanske på sin plats att förtydliga sin inställning: det enda jag reagerat på är att en tyckare som (delvis) tjänar sina pengar på att kränka, håna och förnedra andra människor – som sedan gråter ut i långa debattartiklar när han själv blir kränkt, hånad och förnedrad – är en ekvation svår att få ihop. I så fall gör man sin polisanmälan och håller käften, typ. Falska mejl skulle jag aldrig ställa mig bakom (om nu någon trodde det), men som läget är nu verkar alla inblandade vara ganska nöjda med den uppmärksamhet det här ger.
…och om jag själv råkat ut för något liknande hade jag inte brytt mig för fem öre. Men om någon hackat min personliga mejl och spridit det för vinden hade det givetvis varit en helt annan sak.
Såg tyvärr inte mycket av Helsingborg-PSV, men om jag hade känt på mig att HIF skulle ha en chans hade jag skippat sista biran och åkt hem till andra halvlek.
…just nu på CNN:s undre rad: Joe Louis sister found frozen to death.
Inte så mycket blogg på nån vecka, å andra sidan händer väl inget speciellt just nu?
När det börjar brännas är jag tillbaka.
…då ska jag gå rakt in på första bästa bio som visar There will be blood.