Mellbergs första misstag
avGrillchips, en påse löst och Fröken Frändén i soffan bredvid. Olof Mellbergs debut i Juventus på TV:n. Mellberg felfri i första halvlek, bra stora delar av andra, men olycklig i två dueller mot Gilardino, och får ta på sig Fiorentinas sena kvitteringsmål. Jag tror inte Mellberg spelar när Chiellini är tillbaka. Eller som han själv sa i Fitness intervju i dag:
– Man har inte råd med många misstag…
…och nummer ett kom direkt i debuten.
Jag lider med de nio isbjörnar som var på väg till norra änden av polarisen när isflaket smälte. Vilket jävla elände. Men bättre det än att åka till Island i alla fall.
Så blev Petter Andersson utlandsproffs till slut, i den sympatiska klubben Groningen. Då kommer vi också att få se honom i landslaget inom kort.
Göteborgsderbyt i kväll, själv ska jag jobba på Djurgården-Örebro. Det känns inte riktigt lika hett.