Anfallare lämnar Malmö

Malmö har tappat flera spelare under vinterfönstret. Nu lämnar ännu en.

Denna gången handlar det dock om en spelare som Malmö ville bli av med, nämligen Benjamin Fadi. Den 19-årige ghananen lånas under 2015 ut till Mjällby AIF i Superettan.

– Det är väldigt stor konkurrens i Malmö FF och Benjamin behöver fortsätta att få speltid precis som han fick i Värnamo förra året där han tog stora steg i sin utveckling. I IFK Värnamo fick Benjamin kontinuerligt med speltid och vi hoppas att han även ska få det i Mjällby AIF, berättar Malmö FF:s sportchef, Daniel Andersson till klubbens hemsida.

Även Mjällby har gått ut med affären på sin hemsida.

– Vårt goda samarbete med Malmö FF har möjliggjort denna inlåning av Benjamin som är en mycket intressant spelare med stor utvecklingspotential, säger klubbchefen Jörgen Martinsson till klubbens hemsida.

Under 2014 års låneperiod i IFK Väranmo gjorde Fadi fem mål. Lånet innebär även att Malmö FF kommer kunna kalla hem spelaren under säsongen.

allsvenskan Arsenal Barcelona Bayern Munchen Bundesliga Chelsea Everton Inter Juventus La liga Ligue 1 Liverpool Manchester City Manchester United Premier league PSG Real Madrid Roma Serie A Tottenham
Kategorier