Klart: De Boer tar över amerikanska mästarlaget

I går rapporterades det om att Frank de Boer skulle vara aktuell för MLS-mästarna Atlanta United. Holländaren kommer senast två skakiga – och framför allt korta – sejourer i Inter och Crystal Palace.

Nu får han i alla fall förtroendet i Atlanta, det bekräftar klubben i dag. Han blir klubbens andra tränare någonsin, detta på grund av att klubben bildades för två år sedan. Tata Martina lämnade sitt tränaruppdrag efter 2–0-segern i finalen mot Portland.

– Han har en fantastisk bakgrund, både som manager och som spelare. Vi är mycket glada att kunna välkomna honom till vår klubb, säger klubbpresidenten Darren Eales till lagets hemsida.

 

allsvenskan Arsenal Barcelona Bayern Munchen Bundesliga Chelsea Everton Inter Juventus La liga Ligue 1 Liverpool Manchester City Manchester United Premier league PSG Real Madrid Roma Serie A Tottenham
Kategorier