Startsida / Inlägg

Sista åren i Vegas var barnförbjudna…

av Lina Olofsson

Kära Dan messade precis och undrade varför jag inte skrivit om ordförandebytet på Svepof. Skrev om det förra veckan men ramlade in en hel del inlägg efter det så antar detta missats… Första veckan som ordförande har gått bra. Inte främst med tanke på att vi har en sådan klippa i styrelsen som heter Björn. Jag vet hur mycket ni älskar ordet hästjobb så det är det jag tänker använda när jag beskriver hur mycket han gjort sedan förra fredagen.

Sitter och läser bloggar och rapporter från Vegas. Skriver en hel del på Starsbloggen med turneringsresultat från hela Skandinavien förutom lite sköna storys och sammanfattningar. Jag ska inte sticka under stol med att jag gärna hade varit där nu. Det är så roligt men också så utmattande och stundtals så vill man bara stänga in sig och inte träffa en människa.

Jag har totalt varit i Vegas i typ sex månader under åren. Staden jag älskar lika mycket som jag hatar.

Första gången jag var i Vegas var jag där i tre veckor lite drygt. Det är den kortaste tid jag varit där.

2008 var nog mitt värsta år i Vegas även om jag har enormt många roliga minnen från det året. Men felet var att jag var där i nio veckor. Hela WSOP igenom. Spelade massor första månaden och jobbade den andra. när jag väl skulle börja jobba var jag så trött på både Rio och Vegas att det stod mig upp i halsen. Hade spelat mer eller mindre varje dag tills jag gick in i någon vägg, stängde in mig på rummet, åt roomservice och tittade på serier. Jag gick inte utanför dörren på en vecka förrän Cissi (Nordenstam) äntligen kom till undsättning. Jag tror aldrig jag varit så glad. Sen att Cissi fick plats är fortfarande ett under. Jag har aldrig shoppat så mycket i hela mitt liv. Åkte dit med en liten väska och åkte hem med fem resväskor. Jag vågar faktiskt inte ens tänka på hur mycket pengar jag brände men det var som att leka ”pretty woman” i någon månad. Jag struntade i alla prislappar och köpte precis allt jag ville ha. Ja det var tider det 😉

283_35620287096_5383_n

Sista två åren jag var där är barnförbjudna men det får ni läsa om i min bok när jag väl hittar tid att skriva på den. En sak som är säker dock är att det är exakt samma saga som upprepar sig varje år fast med olika människor varje gång. Hummerlimousiner, poolpartyn, nattklubbarna, strippklubbarna, efterfesterna och ja Rio ser EXAKT likadant ut nu som för åtta år sedan. Poppar upp nåt nytt hotell här och var och någon ny nattklubb men när jag ser bilderna så känns det verkligen som att historien upprepar sig och att Vegas alltid kommer att vara densamma även om 30 år.

196987_18141147096_7316_n
Hummerlimo på strippen med norrbaggarna 😉

283_34734327096_3913_n
Skönaste Thor Hansen!

283_35620392096_429_n
Jag, Cissi, Peter Swartling och någon mer…

283_35620357096_8718_n
Wille, jag och Daniel

Istället för att åka till sandlådan åker jag och min stora son ner till Spanien på söndag och hälsar på en massa vänner och familj som bor eller är där på semester. Känns som att hälften av alla vi känner är på plats när vi landar. Ska bli riktigt roligt och en sak är säker och det är att jag väljer Spanien med Casper framför Vegas 10 gånger av 10. Faktiskt men något år åker jag tillbaka. Förmodligen nästa 😉